VOŠ Uničov, Hotelnictví a turismus
Stromořadí 420, 783 91 Uničov | Tel./Fax: +420 585 002 057
Menu
Edookit
Adresa
Tel

Úvod » Aktuality » Zájezd do Krakova

Zájezd do Krakova

Jako každý rok i letos jsme uspořádali školní poznávací adventní zájezd. Poprvé po mnoha letech jsme ale nejeli na jih, nýbrž do polského Krakova. 

Během cesty žáci poslouchali výklad o zajímavých místech, která viděli za okny, a v soutěžním testu si měli možnost ověřit své znalosti o Polsku, které byly nakonec překvapivě dobré, což určitě potěšilo jejich učitelku geografie. Studenti i bez podpory vyhledávače Google (snad? J) vyplnili připravený test většinou úspěšně. Vítězům se podařilo správně zodpovědět 14 z 15 otázek! Na test ovšem měli dost času, protože cesta tam se neobešla bez neplánované a vynucené přestávky způsobené aktivitou polské policie těsně za hranicemi. Kontrola se protáhla téměř na hodinu, ale policisté, ač zkoumali úplně všechno, nakonec neměli důvod udělit našemu pohodovému řidiči pokutu, Uf! Autobus z Brna, který ale stál za námi, už takové štěstí neměl a pokuta byla opravdu vysoká: 18 000 KčL .

Program zájezdu byl po příjezdu do centra jasný: Nejdříve si vyfotit symbol města – draka, který stojí na břehu Visly u své dračí jeskyně. Už dávno město neohrožuje a stal se atrakcí, kterou žádný návštěvník druhého největšího města Polska nevynechá. Dalším úkolem bylo prohlédnout si vrch Wawel s královskou korunovační katedrálou a vzácným renesančním zámkem, potom sejít do podhradí a obdivovat starobylé měšťanské domy starého města a také obrovské množství kostelů, z kterých se účastníkům zájezdu už určitě pletla hlava. Ale Poláci jsou prostě silné věřícím národem, tak se není čemu divit. Nejpopulárnější postavou dějin je tady určitě bývalý papež Jan Pavel II, na jehož podobizny a památníky v Polsku natrefíte na každém rohu.

Nejvíc zajímavých staveb bylo na třetím největším evropském náměstí, kterým je Rynek Glówny. Stojí tady například historická tržnice Sukiennice, osamocená radniční věž, stojící tam už dvě stě let bez zbourané radniční budovy, nebo mariánský kostel, ze kterého každou hodinu hejnalista troubí na čtyři strany svoji neúplnou melodii. Oblíbený je i velký pomník polského spisovatele Adama Mickiewicze, u kterého se před maturitou scházejí studenti, kteří si nejsou jisti svými znalostmi. Když prý vydrží skákat po jedné noze kolem celého pomníku, úspěch u maturity bude zaručený. Tak jen škoda, že naše holky to nezkusily. Budou se muset učit J.

Po výkladu o památkách následoval zasloužený rozchod a s ním i možnost někam zajít na čaj a trochu se ohřát. Sice nemrzlo, ale po několika hodinách venku byla zima i těm, kteří oblečení nepodcenili a čepice a rukavice s sebou měli. Jak asi ale bylo slečnám v teniskách a nízkých ponožkách? L. Každopádně jsou asi otužilé, protože nemocné nejsou! Po setmění se rozsvítilo vánoční osvětlení, všude to vonělo lákavými dobrotami a město bylo najednou úplně jiné. Byl ale čas vydat se zpět, a tak kolem dalších památek, například jediné zachovalé středověké brány či druhé nejstarší středoevropské univerzity jsme došli k již nachystanému a vyhřátému autobusu.

Zájezd se tedy nakonec vydařil, Krakov se všem líbil a již nyní se studenty plánujeme, kam asi tak vyrazíme příští rok. Že by zase na jih?

D. Smolková

Pro zvyšování vaší spokojenosti využívá náš web soubory cookies, které slouží k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací. OK